Nuo Nepriklausomybės iki Laisvės

[ppb_header size=»one» title=»Užupio respublikos istorija» slug=»» subtitle=»» width=»100%» textalign=»left» padding=»30″ bgcolor=»» fontcolor=»» custom_css=»» ]! Nepriklausoma nuo 1998 m. balandžio 1 d.

! Užupis – menininkų respublika, kartais lyginama su Paryžiaus Monmartro rajonu arba Kopenhagos Kristianija. Jis garsėja savo nuosavu himnu, konstitucija, kurią galima perskaityti Paupio gatvės pradžioje (ji surašyta ant tvoros), prezidentu, vyskupu, čia plyti vieno seniausių, Vilniaus Bernardinų, kapinės, stovi dvi bažnyčios, o viską vainikuoja bronzinis Užupio angelas.

! Tai vienas seniausių Vilniaus rajonų, istoriniuose šaltiniuose minimas jau XVI amžiuje. Senovėje čia sparnais mojo daugybė malūnų, čia buvo vargingųjų priemiestis, kur daugiausia gyveno amatininkai, o vienu metu netoliese buvo įsikūręs ir viešnamių kvartalas.

! Trumpa istorija

¡ Šiuo metu Užupis – vienas prestižiškiausių ir brangiausių Vilniaus rajonų. Jau pats Užupio pavadinimas reiškia „vieta už upės“. Vilnios upė, dažnai vadinama ir kitaip, Vilnele, – neatskiriama Užupio dalis. Tad nieko keista, kad dar vienu Užupio simboliu tapo bronzinė undinėlė, kitaip vadinama Užupio mergele. Jos autorius – skulptorius Romas Vilčiauskas. Undinėlė sėdi Vilnios krantinėje įrengtoje nišoje. Sakoma, kad būtent ji ir vilioja į Užupį žmones iš viso pasaulio. O tie, kurie neatsispiria jos kerams, pasilieka Užupyje amžinai.

¡ Centrinėje Užupio aikštėje 2002 metais buvo atidengta Angelo skulptūra. Šis skulptoriaus Romo Vilčiausko sukurtas bronzinis angelas tapo dar vienu Užupio simboliu.

¡ Sovietmečio laikais Užupis buvo labai apleistas ir pelnė vieno pavojingiausių Vilniaus rajonų reputaciją. Bėgant laikui, pigiuose Užupio namuose ėmė kurtis menininkai – juk čia pat, už tiltelio, buvo Dailės akademija. Dabar Užupyje vyksta alternatyvios mados festivaliai, rengiami koncertai, parodos, poezijos skaitymai, vaidinimai, originalios Užupio šventės.

https://www.govilnius.lt/aplankykite/lankytinos-vietos/uzupio-respublika[/ppb_header]

[ppb_header size=»one» title=»Tarptautinis fotoprojektas (Ukraina – Lietuva)» slug=»» subtitle=»» width=»100%» textalign=»left» padding=»30″ bgcolor=»» fontcolor=»» custom_css=»» ]¡Projekto idėja
Atskleisti nepriklausomybės ir laisvės temos fotoportretų ir interviu formatu ir pasveikinti ukrainiečius su Nepriklausomybės diena nuo kūrybinės Užupio Art-respublikos (Vilnius, Lietuva).[/ppb_header]

[ppb_header size=»one» title=»Projekto tikslas» slug=»» subtitle=»» width=»100%» textalign=»left» padding=»30″ bgcolor=»» fontcolor=»» custom_css=»» ]¡Užupio Respublikos konstitucijoje sakoma:

31.Žmogus gali būti laisvas.

32.Žmogus atsako už savo laisvę.

¡Šiai dienai atsakomybės už laisvę problema labai aktuali Ukrainos visuomenėje. Fotoprojektas skirtas Ukrainos nepriklausomybės dienai. Projekto tikslas – atskleisti, kaip šiuos Užupio konstitucijos punktus supranta Art-respublikos piliečiais – kaip paprasti gyventojai, taip ir menininkai. Meno respublikos sukūrimo istorija 1990-ais m. Vilniuje – tai istorija apie tai, kaip menas keičia pasaulį. Užupio respublikos piliečių, menininkų dėka per 20 metų Užupis pavirto iš apleisto ir pavojingo rajono į visame pasaulyje žinomą vietą. Užupio laisvė – tai atsakomybė už tą vietą, kur tu gyveni, už santykius su pasauliu, kuriuos kuri, ir tai pavyzdys, kad menas ir kūryba labai svarbūs kiekvieno žmogaus gyvenime.[/ppb_header]

[ppb_header size=»one» title=»Projekto formatas:» slug=»» subtitle=»» width=»100%» textalign=»left» padding=»30″ bgcolor=»» fontcolor=»» custom_css=»» ]¡1) Užupio Respublikos piliečių fotoportretų paroda:

¡spalvotos arba juodai-baltos nuotraukos (32х45 cm), Nuotraka iš archivo / reportažine ir nuotraka iš proekto

¡informacija apie asmenybę ir interviu (plakatai, 32х45 cm).

¡2) Videofilmas, sumontuotas iš nedidelių Užupio piliečių interviu, Užupio Respublikos archyvinės kronikos. Videofilmas muzikinis fonas: Užupio respublikos himnas ukrainiečių kalba.[/ppb_header]

[ppb_header size=»one» title=»Klausimai» slug=»» subtitle=»» width=»100%» textalign=»left» padding=»30″ bgcolor=»» fontcolor=»» custom_css=»» ]Prašau trumpai papasakoti apie save.

Užupio Konstitucijos punktai:

  1. Žmogus gali būti laisvas.
  2. Žmogus atsako už savo laisvę.

Užupio Respublika unikali. Bet svarbiausia čia ne tik Nepriklausomybės, bet ir Laisvės dvasia bei kiekvieno atsakingumas už savo Laisvę. Aš norėčiau Jūsų interviu dėka parodyti tą dvasią. Šiuolaikiniai Ukrainai Nepriklausomybės bei asmeninio atsakingumo už laisvę tema yra labai aktuali.

Ir aš norėčiau Jus paklausti, ką Jums reiškia šie du Konstitucijos punktai. [/ppb_header]

[ppb_portfolio_grid size=»one» title=»Title» slug=»» cat=»uzupis» layout=»contain» columns=»2″ order=»default» items=»9″ custom_css=»» ]